Zoeken
dinsdag 22 mei 2012  Soorten » Vissen » Bot Registreren  Inloggen

 Bot

bot.jpg

Soortbeschrijving & levenswijze
Bot (Platichthys flesus) is de enige platvis, die in Nederland in zoete wateren kan worden aangetroffen en wordt tot 50 cm lang. Bot wordt geboren in zoute kustwateren. Het larve stadium duurt enkele weken. De jonge larven zijn eerst pelagisch en hebben dan nog aan beide zijden ogen. Vervolgens veranderen ze in een “platvis” waarbij de ogen boven op het lichaam komen te liggen. Een deel van de jonge botjes trekt naar zoet water om op te groeien, de overige dieren blijven op zee. De juveniele botten kunnen hierbij tot honderden kilometers ver grote rivieren optrekken. Na drie tot vier jaar trekken ze weer naar zee om te paaien. Bot leeft op de bodem en graaft zich veelal in, waarbij slechts de ogen boven het zand uitsteken. Het voedsel van botlarven bestaat vooral uit plankton, volwassen dieren eten voornamelijk insecten(larven) en kleine vissen. De soort is nachtactief.

Verspreiding
Bot is een vrij algemene vissoort aan de Nederlandse kust en wordt vooral langs de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust en in het Waddengebied, zoals het mondingsgebied van de Eems-Dollard, waargenomen. Ook in het IJsselmeer komt bot voor. Juveniele bot wordt daarnaast vaak gevangen in de Nederlandse rivieren.

Bescherming
De belangrijkste bedreiging voor bot is het niet passeerbaar zijn van zoet- zout overgangen. Hierdoor kan de jonge bot de rivieren niet optrekken. De soort staat niet op de Rode Lijst. Hij is opgenomen in de Visserijwet.
  

 Fotoalbum
Bot (1)
Bot (3)
Bot (2)
Bot (4)
Bot (5)
Bot
  

© PlumIT