Zoeken
dinsdag 22 mei 2012  Soorten » Amfibieën » Geelbuikvuurpad Registreren  Inloggen

 Geelbuikvuurpad

Bombina variegata

Beschrijving

De geelbuikvuurpad (Bombina variegata) is een kleine grotendeels aquatische (in het water levende) pad. Hij heeft een zeer wrattige grijs, bruin tot olijfkleurige rug en een zwarte buik met daarop een patroon van gele vlekken, waaraan hij zijn naam te danken heeft. De geelbuikvuurpad is in Nederland niet met andere soorten te verwarren.

Verspreiding en leefwijze

De geelbuikvuurpad is het zeldzaamste amfibie in Nederland. In Zuid-Limburg bereikt hij de noordwestgrens van zijn gebied. Het is een warmteminnende soort. Hij komt voor in heuvelachtige landschappen. Van origine is hij een bewoner van overstromingszones van heuvellandbeken en natte graslanden bij bronbeken. Met andere woorden; zeer dynamische biotopen, waar continu nieuwe natte plekken ontstaan. Juist deze tijdelijke ondiepe wateren vormen het natuurlijke voortplantingsbiotoop van de geelbuikvuurpad. Door toedoen van de mens zijn dergelijke situaties grotendeels verdwenen. Ook werden vervangende voortplantingsbiotopen geschapen in de vorm van met water gevulde karrensporen, kaalgevreten veedrinkpoelen en natte plekken in weilanden.

Bescherming

De geelbuikvuurpad is in de Rode lijst aangemerkt als “ernstig bedreigd” (Staatscourant, 2009 cf. van Delft et al., 2007) en heeft een hoge beschermingstatus in zowel de Conventie van Bern (bijlage 2) als in de Europese Habitatrichtlijn (bijlage 2 en 4). Net als alle amfibieën is de soort ook beschermd volgens de Flora en Faunawet (tabel 3). In 2000 is er door het ministerie van LNV een beschermingsplan voor de geelbuikvuurpad in Limburg gepresenteerd

Methode van monitoren

De geelbuikvuurpad is overdag actief. Hij houdt zich voornamelijk op langs de oevers van het water. Het hele voorjaar en zomer produceren de mannetjes daar hun zachte roep: Unk...Unk... De eitjes worden in kleine trosjes afgezet op plantendelen (die in het water liggen of groeien), grashalmen, stokjes en dergelijke. Omdat het water vaak nogal troebel is (karrensporen), zijn ze niet altijd eenvoudig te vinden. De beste manier om geelbuikvuurpadjes te monitoren is dus simpelweg op zonnige zomerdagen het water en de oevers af te zoeken naar volwassen dieren en juvenieltjes. Ze zitten dan graag precies aan de rand van het water, met de voorpootjes op het droge.

  • tellen van volwassen dieren in het voortplantingswater (mei t/m juli)
  • zoeken van eieren (mei t/m juni)
  

 Trends

(zie Schubben & Slijm 5 voor toelichting, klik hier)

Geelbuikvuurpad
 

De geelbuikvuurpad vertoont een sterke toename. Nu is en blijft zijn voorkomen zeer beperkt. En de soort zal waarschijnlijk nooit algemeen worden in het Heuvelland. Daarvoor is zijn natuurlijk leefgebied te beperkt en is er te veel onherstelbaar veranderd. Het lijkt er op dat de recent uitgezette populaties het ook goed doen. Deze drie locaties zijn niet in het Meetnet opgenomen. Ondanks de toename zijn er alarmerende berichten over de geelbuikvuurpadden.

Naar schatting gaat jaarlijks rond de 5% (!) van de Nederlandse populatie geelbuikvuurpadden verloren door onoplettendheid van natuurliefhebbers, die padjes pletten bij het terugleggen van omgedraaide stenen. Dus doe voorzichtig in het veld: loop niet over stenen nabij de oevers en laat de padjes met rust. Natuurlijk wil iedereen wel eens een keer een geelbuikvuurpad zien, terecht! Maar voorzichtigheid is geboden.

Informatie over de trendberekening
 

  

 Roep
  

 Fotoalbum
april 2011
tot ontwikkeling komen in dit ondiepe spoor
Zuid-Limburg 2011
Zuid-Limburg
Juveniele geelbuikvuurpad, het buikje begint al te kleuren.
april 2011
Juveniel.
Zuid-Limburg 2011
Duitsland
  

© PlumIT